פסטיבל עכו לתיאטרון אחר ה-39 יוצא לדרך

20/09/2018
פסטיבל עכו לתיאטרון אחר ה-39 יוצא לדרך (הגדל)

זוהי השנה ה-39, בה פסטיבל עכו הבינלאומי לתיאטרון אחר יתקיים בחוה"מ סוכות, בין התאריכים 24-27.9.18 בעיר. הפסטיבל כולל מאות משתתפים, הרמות מסך ועשרות הצגות חדשניות ובועטות מהארץ ומהעולם, מהן 17 עולות לראשונה, ואף ישתתפו בתחרות הפסטיבל.
הפסטיבל יתקיים בנופיה של העיר עכו היוצרים תפאורה מגוונת של היסטוריה בת אלפי שנים יחד עם נוף מודרני. כל אלו מספרים את סיפורה של עכו ותושביה - יהודים וערבים, חילונים ודתיים, עולים חדשים וותיקים שחיים יחד בדו קיום של קבלה והכלה הדדית. המנהל האמנותי של הפסטיבל הוא השחקן והבמאי שלום שמואלוב. הועדה האומנותית כוללת את אילנית סויסה, נטע הקר, ארז שפריר ומייסרה מסרי. מאז שנוסד, הפסטיבל מעודד יצירות חדשניות, מאתגרות ופורצות דרך. הצגות הפסטיבל השנה מציעות להפנות את המבט אל האחר בחברה. ההצגות מביאות שפה בימתית לא שגרתית, הפסטיבל השנה משרטט את הלך הרוח והמציאות בחברה הישראלית.

במרכז הפסטיבל 8 הצגות בכורה אשר מתחרות ביניהן על ההצגה הטובה ביותר. ההצגות המתחרות השנה:

גירוש, הגירה, בריחה – מופע תיאטרון פיזי ללא מילים של היוצר הישאם סולימאן על חבורת אנשים שמהגרים מתוך תקווה למקום יותר בטוח
שמיימים - מופע תאטרון-מחול טרגי-קומי נטול מילים של היוצר אופיר נהרי.
תשע נפשות מחפשות עשירי למניין. מסע יהודי אבסורדי מעולמה של התורה אל עולמה של הבמה.
רעב – אירוע תאטרוני של היוצרת מאיה ביתן המנסה לתאר תמונת מצב הקיימת בארץ ובעולם סביב השולחן ופולחן האכילה. הקהל מצטרף אל שולחן האוכל במסעדה יוקרתית, שם מתעורר לחיים סיפור בגידה ונקמה אכזרי.

המקום ינחם אתכם –מופע תיאטרון דוקומנטרי של היוצרת מאיה בואנוס, המחבר בין פרשת ילדי תימן הנעדרים למנהג השבעה. חומרי המופע מבוססים לחלוטין על עדויות וחומרים דוקומנטריים העוסקים בפרשה.
הטקס שלא היה – קומדיה מוזיקלית של היוצרים עמנואל לוי ויונתן פרץ, המתרחשת בבית המקדש, במאה הראשונה לפנה"ס ומתארת את משבר האמונה והספקנות האובססיבית של הגיבור, אשר מובילה אותו לטקס שלא היה. קומדיה של חוסר אמון 

דרקונים וזונות  - פנטזיה קומית פרועה של היוצרים בועז דבי וערן בן צבי, על מציאות שלא מאפשרת לחלום. העלילה מתרחשת בלב ממלכה קסומה, אך קמלה, אשר אהבת האמת הוצאה בה אל מחוץ לחוק.
זולה 2000 – טרילוגיית מדע ביזיוני של היוצרים אריאל בראון ומיה לנדסמן – בצל פלישת האייקונים, ילדי המילניום (2000) סוללים את דרכם תחת מערכת השמש הרותחת. בין טלאי הרשת, מרצדים קוויהם של מִינֵי חלוצים. במה שנראה כשדה הבין עירוני האחרון, הם מבקשים להיאחז ולהקים את הזולה האולטימטיבית. (אריאל בראון, מיה לנדסמן).
עטלפים בלי כנפיים – קומדיה עגומה של היוצר דניאל זהבי, המציגה את המפגש של דמויות השוליים הישראליות עם הממסד אשר מיוצג על ידי פקחי העירייה הכל יכולים.

 

שת"פ בינלאומי

גם השנה יוצגו בפסטיבל הצגות במסגרת שיתוף פעולה בינלאומי מיוחד של הפסטיבל ויוצרים בולטים בחו"ל:
 Un Dorra (ספרד) – הפקת בכורה מיוחדת לפסטיבל עכו.
תיאטרון תערוכה מוקומנטרית של היוצר ברק בן דוד המצייר סיפור על זרות ורצח-עם ומציבה מראה של היחס כלפי האחר בחברה של היום, דרך המציאות של היוצרים.

 Red Couch (ארה"ב) – שני אנשים, אוהבים....אולי יותר מאוהבים. יש להם פרפרים בבטן. הם רוצים לגעת, נרתעים ואז מתרצים. פסיביים - אגרסיביים. מתח ואי נוחות שמתחלפים בפרץ של תנועה ומגע. הכול קורה על ספה אדומה.  הצגה של היוצר Tommy Lewey. זוכת פסטיבל indifringe 2017.

הצגה אורחת

חלב ציפור- הצגה בהפקת התיאטרון העירוני רהט - 'אלמהבאש'.  ההצגה מעלה את סיפור הכפרים הבדואים הלא מוכרים בנגב דרך קונפליקט משפחתי בסגנון סוריאליסטי. הקונפליקט הידוע עם הרשויות חוצה את המשפחה לשניים (קאיד אבו לטיף, איסי ממנוב נוריאל, מיכאל גמליאל).

פרויקטים מיוחדים בפסטיבל

כתפיים – 20 רקדנים יוצאי אתיופיה מכל הגילאים בשיאו של טקס חגיגת החיים. היצירה של שקד מוכיח מדגימה שימוש בריקוד האתיופי המסורתי ופרקטיקות החיים הקהילתיות ליצירה בימתית עכשווית.

ועידת חריגים - ערב ספוקן וורד חד פעמי בו יעלו בזה אחר זה משוררים שיטיחו מילות מחאה בסגנון הספוקן וורד (שירה מדוברת) כשמוסיקאי ילווה אותם בצלילים מאולתרים פרי מוחו הקודח (יוסי צברי, סמירה סרייה, יעל טל, נטע ויינר, אוריה ויצטום)

יתקיים דיון בנושא 'מהו ומיהו האחר?' – על היחס של החברה הישראלית לאחר ולייצוג של האחר בתיאטרון, בהנחיית מרט פרחומובסקי ובהשתתפות, משה פרלשטיין, ד"ר איתן בלום ורקפת א. ידידיה. השנה תתקיים תערוכה 'מבט אחר' - מקבץ סרטי וידאו ואנימציה קצרים של בוגרי המחלקה לאומנויות המסך בבצלאל - אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים. 

"זרות" – המסגרת בינלאומית

במסגרת הבינלאומית השנה יוצגו הצגות בועטות ופורצות דרך דרך מחו"ל, כאשר המוטיב שמלווה את כל אחת מההפקות הללו היא "תלישות" ו"זרות"; מפגש והתמודדות של פליטים ומהגרים בעיר הזרה.

 VOX IN DESERTO  (ארה"ב ואוזקביקסטן) – הפקת בכורה מיוחדת לפסטיבל עכו, יצירה של Nabi Abdurakhmanov, במאי התיאטרון הלאומי של אוזבקיסטן, הפועל ויוצר היום בניו יורק.  שני שחקנים מפורסמים, מוצאים את עצמם פליטים בעיר הגדולה והמודרנית, במדינה זרה. הטרגדיה המפורסמת של 'המלך ליר' פוגשת את העולם המודרני ויוצרת תאטרון אבסורד. על במה קטנה ברחוב סואן של עיר גדולה, שני אמנים פליטים ,אבודים בעיר זרה, ומתוך הייאוש עולה  זעקתם  לאותו 'קול במדבר'.

 Dancing to the end (גרמניה) –מופע ריקוד סוחף ומתמשך של היוצר ניר דה-וולף שמתמודד עם תופעת המוות והאבל המתלווה אליה.

 Miss AmeriKa (צ'כיה) – מופע משולב טקסט, מוזיקה, שירה, ראפ, סטנד-אפ ועבודה וידאו של Spitfire Company, המציגים את סיפורה של אישה מהגרת שנשבית בקסמו של התפוח הגדול. שחקנית צ'כית שמגיעה לארה"ב, לניו יורק ומנסה להצליח ומתמודדת עם הקשיים של שחקנית  בעיר זרה.

 My Teacher's Living Room (גרמניה) - מופע של וידאו ומשחק של Mathias Max Herrmann המשלב את ההיסטוריה של התאטרון הישראלי כפי שהוא ניבט בעיניו של השחקן והבמאי יוסף מילא ז"ל.

פרויקט נוער יוצר


במסגרת פרויקט נוער יוצר, זו השנה השלישית בה ניתנת לקבוצות תיאטרון נוער מרחבי הארץ הזדמנות להעלות בבכורה את יצירתם בפסטיבל עכו. השנה יעלו ההצגות הבאות. (לבדוק מול שלום)
ניתוח לב פתוח - הצצה נדירה אל עולמם הפנימי של נערים ונערות, שלא עושה הנחות וחותכת בבשר החי. הפקה של קבוצת התיאטרון של פרויקט היל"ה- ביחידה לקידום נוער באריאל ליצירה תיאטרונית, כתיבה ובימוי של אלה לוי.
בום - במדינה רווית מלחמה, תשעה נערים ונערות מוצאים מקלט בתוך תיאטרון נטוש ומחליטים להקים את "בום" - הרפובליקה הראשונה ללא מבוגרים. מבוסס על המחזה "הרדופים" מאת מאור זגורי. הפקה של אנסמבל יפו, ע"ש אתי הילסום פועל תחת עמותת קול הנוער ובתמיכת עיריית תל – אביב יפו, בימוי של ליאון מורוז.

ללא מוצא - ההצגה מבוססת על סיפור אמיתי. קבוצת נערים נקלעת למצב בעייתי שלא ניתן לעצור בעקבות שתייה מרובה. הפקה של תיאטרון ילדי הפרחים - מרכז הנוער והצעירים יוספטל פתח תקווה (מסקי שיברו). כתיבת מחזה בימוי ועבודה עם הנערים -  מסקי שיברו.

חגיגת תיאטרון רחוב ענקית

זוהי השנה השלישית של מרטין עדין וזוהר מרקמן מקבוצת פירומניה בתפקיד הניהול האמנותי של אירועי תיאטרון הרחוב והיצירה במרחב הציבורי בפסטיבל עכו. בפסטיבל יעלו בפסטיבל כ-40 מופעי תיאטרון רחוב וכ-400 הרמות מסך במתחמים המרשימים של העיר העתיקה, מתוכן 9 מופעי רחוב בבכורה יתחרו בתחרות הפסטיבל. בין ה-25 עד 27 בספטמבר, יתקיימו ברחבי העיר עכו יתקיימו מופעי רחוב, מיצגים, פסלים חיים, וידיאו-ארט, מופעי מוזיקה ומחול, מופעי קרקס ולהטוטנות, מופעים לכל המשפחה - כל זאת ועוד יחכו לבאים לפסטיבל.

 

מופעי הרחוב המתחרים השנה:

מפה לאוזן בעיר העתיקה – הזדמנות נדל"נית שלא תחזור! בואו לבחור את דירת הנופש הבאה שלכם ולחיות כמקומי אסלי בעכו העתיקה. קבוצת הרכישה תצא לסיור במרחבי השוק והסמטאות, בהן נגלה את הפנינים הנסתרות שרק ממתינות למשקיע הנכון. יצירה של שרון גומבוש וצליל-חן זקס.
תחבושות - טיול בין סיפורים נשיים העוסקים בכמיהה לאהבה, כבלים חברתיים, נשיות, מיניות וכאב, לצד צלילי זהב של אלביס, אטה ג'יימס ולואי ארמסטרונג. יצירה של שחף סגל.
מקאם - יצירת טריו ל-2 רקדנים ומוסיקאי, של היוצרת אורית שאול,  העוסקת בשאלת המרחב ובתהליך היווצרותו לסביבה נושאת תרבות ומארג יחסים דינאמי, דרך מפגש טרנספורמטיבי בין גופים, חומר ומרחב עולה השאלה על מעורבותו של האדם בכינון הסביבה .
בין הקורים– קורי העכביש הם מבצרה של אשת העכביש הקטלנית. אך מה קורה כאשר מישהו זר חודר אל תוך הקורים?
זוג רקדנים אקרובטים התלויים על מתקן מתומן מציגים מזווית חדשה את המתח, האתגר, היופי ועוצמות הרגש שבינו לבינה. יצירתה של לאנה יוכין. 
תופס רגע –מה אנחנו מגלים כשאנחנו לוקחים את הזמן, מאטים ומתבוננים סביבנו? אנשים לעיתים רחוקות מרימים את הראש ומסתכלים. מה מושך את תשומת ליבי? מה יגרום לי לעצור? איך אני משנה ומשפיע על מה שקורה סביבי?
קבוצת רקדנים יוצרים מופע אימפרוביזציה שמבקש לחקור את מהותו של הרגע. יצירה של שרון גל.
עיר האלוהים – מופע קרקס בינלאומי בשיתוף קרקסY  - בחזרה אל העבר וסיפורי תנ"ך ידועים מחפשת יוצרת המופע, ים דוייב, תשובות למצבים, רגשות ותחושות שרובנו חווים בחיים מודרניים אלו. חבורת אמני קרקס עכשווי יוצרים מופע העוסק בעולם המודרני והשפעתו על החברה האנושית באמצעות אקרובטיקה אווירית, אביזרי קרקס, ריקוד, תיאטרון ויזואלי ומוזיקה חיה.
מלחמת המיקרופונים - מופע יחיד מוסיקלי של היוצר בועז פינקוביץ בהשתתפות הקהל. רוקי קריוקי, אלוף ישראל בקריוקי כבר 70 שנים ברציפות, קורא תיגר על הקהל הישראלי ומזמין אותו לעלות לבמה ולהילחם נגדו בקרב קריוקי חסר מעצורים.
אדמה –  Teatro Clowndiscopio יצירה משותפת ישראלית -ספרדית.
מיצג חוץ רב-תחומי - טקס אמנות אינטימי-אפי של אדם ואדמה. מסע אל תוך החומר הראשוני, המחבר, מאחה ופועל על הפצעים והשברים הארכאיים והעכשוויים שבין אדם לאדמה - לעצמו, למשפחתו, לאחר, לסביבה, לשורשים התרבותיים שלו ולאלוהיו. יצירה של שחר דור.
אשת אש - מופע אש של היוצרת נוי קדוש, בהשראת אלת האש המיתולוגית, אלת הבית והמשפחה.
האישה, שומרת את אש הרוחניות, ההשתוקקות, השמחה והחום בבית, כמו כוהנת במקדש המאחלת לאיחוד רוחני, מסורה לתפקידה. האש גם עלולה לסחוף אותה בדרמטיות ולשרוף סביבה. מופע שהוא טקס לאש שבאישה (נוי קדוש).

אוהד שגב, מנכ"ל עיריית עכו: "פסטיבל עכו הבינלאומי לתאטרון אחר, שחוגג השנה 39 שנות פעילות, מיוחד בזה שהוא מעלה על נס את נושא האחר והשונה וההתייחסות אליו בחברה. תאטרון שבימים רגילים לא זוכה לחשיפה מעל בימות מרכזיות, תאטרון המציג ומאיר פינות לא שגרתיות בחברה הישראלית. אנו גאים בסדר היום השונה והאחר של הפסטיבל, בייחוד הערכי והאומנותי שלו. אנו מקדמים בברכה את היוצרים, המחזאים, הבמאים, המפיקים והשחקנים הרבים הנוטלים חלק בפסטיבל, ומודים להם על הבחירה לקחת חלק בהצלחתה של העיר ובפיתוחה."

אלברט בן שלוש, מנכ"ל פסטיבל עכו: "פסטיבל עכו הבינלאומי לתיאטרון אחר, הינו אחד מהאירועים המובילים עבור שוחרי תרבות בארץ. הפסטיבל מראה את היסודות האיתנים של העיר עכו והקשר ההדוק עם עולם התרבות בארץ ובעולם. גם השנה תוכלו לראות בפסטיבל הצגות בועטות, מופעים מרעננים, חדשניים ובעלי אמירה המעלים על סדר היום את נושא האחר והשונה. אני מזמין את כולם להתרגש וליהנות ממופעי תרבות שלא נראו כמותם".

שלום שמואלוב, המנהל האמנותי: "פסטיבל עכו מבקש לגלות, לעודד ולטפח יוצרים מכל חלקי החברה הישראלית. הצגות הפסטיבל, השנה, מציעות להפנות מבט אל האחר בחברה, החלש, המודר ועוסקות בייצוג הבימתי שלו. אני מאחל לבאי הפסטיבל חווית תיאטרון מרתקת ובילוי נעים.

מרטין עדין וזהר מרקמן, קבוצת פירומניה, ניהול אמנותי תיאטרון הרחוב: 
"המוטיב המלווה אותנו בשלוש השנים האחרונות הוא הרצון לחבר את הרחוב אל אולמות התיאטרון ואת אולמות התיאטרון אל הרחוב וליצור תרבות נגישה, חיה ותוססת. אנחנו רוצים לייצר עבור האמנים קרקע פורייה ליצירת מגוון מופעי אמנות מרגשים, בועטים, מרתקים, המדברים לכל אחד ואחת מאתנו ומותאמים לכל המשפחה ולכל הגילאים".

מוני יוסף, מנהל אמנותי של המסגרת הבינלאומית:
"כל אחת מההפקות השנה מתמודדת באופן כזה או אחר עם נושא התלישות והזרות. אני גאה שפסטיבל עכו הבינלאומי נותן במה ליצירות אלו ומעלה על סדר היום את הנושא ולא מטאטא אותו מתחת לשטיח. נושא שרבים יכולים להזדהות איתו".

 

 


 

Share/Bookmark
עבור לתוכן העמוד