יחזקאל אגא

נולד בשנת 1915 באלכסנדריה שבמצרים. בשנת 1949 עלה יחד עם משפחתו לארץ ומשנת 1950 עבר להתגורר בבית צנוע בשכונת עמידר במזרח העיר. מיד עם הגיעו ארצה פנה מר אגא למושל עכו דאז, מר ברוך נוי, בבקשה למציאת מקום תפילה לציבור הדתי, בקרב העולים החדשים, שהגיעו לעיר. ברוך נוי שלימים הפך לראש העיר, הציע להקים אוהל ואכן במרץ רב עם מספר חברים, באמצעים צנועים ובחומרים שהביאו מביתם הקימו מר אגא וחבריו את בית הכנסת הראשון בו שימש, יחד עם מר טנטאוי אברהם ז"ל, כחזן בבית הכנסת.
כעבור מספר חודשים השתתף מר אגא בהעברת בית הכנסת לצריף, שחולק לארבעה בתי כנסת לפי בני העדות: רומנים, מצרים, תימנים ואשכנזים. מר אגא, שפעל ללא ליאות לשיפור תנאי התפילה, גייס כספים וכוח אדם מתנדב ובנה את בניין הקבע של בית הכנסת המצרי, ברח' יהודה הלוי ודאג לתפעולו משך שנים רבות. ההשקעה הרבה של מר אגא בבית הכנסת של יוצאי מצרים, עוררה התפעלות בתקופת הצנע של שנות ה-50 וזכתה לביקור רשמי של נשיא המדינה דאז יצחק בן צבי.  שנים רבות עבד מר אגא בעיריית עכו במחלקת הכבישים והביוב ושרת נאמנה את תושבי העיר. גם כאיש אחזקה, בבית הספר הרצוג, השקיע את מיטב מרצו, מעבר לשעות העבודה המקובלות ואף דאג לצרכי תלמידים ממשפחות נזקקות שלמדו בבית הספר. מר אגא אימץ ילד שננטש ע"י הוריו, גידל אותו כבן ודאג לכל מחסורו גם בהיותו בוגר.  אגא פעל רבות במשך השנים לטיפוח יחסים טובים בין הציבור היהודי והערבי בעכו. הוא הרבה לבקר בעיר העתיקה וכינוי החיבה שלו בפי ערביי העיר ידוע כ-"אבו יוסף".
מר אגא פטריוט אמיתי שאוהב ותורם לעיר דאג ועודד את כל ילדיו ומשפחתו המורחבת, גם לאחר שנישאו והקימו משפחה, להישאר ולגור בעכו. על נתינתו ותרומתו רבת השנים לתושבי עכו מוענק לו התואר "יקיר העיר עכו" לשנת 2007.
Share/Bookmark
עבור לתוכן העמוד